Uppdatering 22 okt: Har nu bokat biljett till Bergakungen kl. 16:40 då även Anette72 kan gå tidigt den här eftermiddagen. Har plats 91 på rad 7.
Vi ses i foajén ca 5-10 minuter innan officiell starttid!
Mvh Helen
_____________________
Uppdatering 16 sep: Det kör ihop sig litet här hemma den här veckan i oktober då Royne nu ska iväg några dagar så måste fixa litet annat den 21:e. Byter biokväll till den 28/10.
Mvh Helen
______________________________
Hej Alla,
Såg den första när den gick för ca tre år sedan (tror jag att det var?) och trailern verkar bra. Så här står det på Filmstaden:
För fyra år sedan, dödade den 13-årige Finn sin kidnappare och flydde. Han blev då den enda som överlevt The Grabber. Men sann ondska övervinner döden … och telefonen ringer igen.
Medan den nu 17-årige Finn kämpar med livet efter kidnappningen, börjar den egensinniga 15-åriga Gwen få telefonsamtal från den svarta telefonen i sina drömmar, och ser skrämmande syner om tre pojkar som blir förföljda i ett vinterläger som heter Alpine Lake.
Fast besluten att lösa mysteriet, och få ett slut på både sina egna och sin brors plågor, övertygar Gwen Finn om att följa med henne till lägret under en vinterstorm. Där upptäcker hon en uppskakande länk mellan The Grabber och sin egen familjs historia.
Tillsammans, måste hon och Finn konfrontera en mördare som blivit mäktigare i döden än vad någon av dem hade kunnat ana.
Trailer mm: Se "Black Phone 2" på bio och köp biljetter online. | FIlmstaden
Jag väljer biograf och tid efter vad som blir bäst när biljetter/schema släppts. Går helst någon gång runt kl. 18;00 +/- nån halvtimma. Uppdaterar här i aktiviteten. Du ansvarar för din egen bokning av biljett. Meddelar också längre fram om det blir aktuellt med en fika/mat innan filmen.
Väl mött!