öppen
aktivitet

Sällskapsresan på hemmaplan – Stadsrundtur i Stockholm

Rolfs Flyg & Buss i samarbete med Citypolarna
Fler tips på aktiviteter.
Citypolarna har gett Rolfs Flyg & Buss tillåtelse att arrangera aktiviteter på siten.

Allt du behöver veta om aktiviteten

Kungsträdgården
Kungsträdgården, 111 11 Stockholm Stockholm
2025-04-22 23:59
30 (0 Platser kvar)
Angående max deltagare
Begränsningen kan vara så enkel som att arrangören önskar umgås i en mindre grupp och det är helt okej. Vill du hitta på något är du mer än välkommen att lägga upp en egen aktivitet istället.
Christian

Hej alla sköna citypolare i Stockholm! Vi har just kickat igång ett samarbete med Rolfs Flyg & Buss som i likhet med oss på Citypolarna brinner för social gemenskap. Detta genom ett gemensamt koncept – Sällskapsresan på hemmaplan. Så vad handlar det här om? Jo, socialt resande! Det kan betyda både en fysisk resa, men kanske ännu mer om den mer inre resan. Resan in i en social gemenskap, på hemmaplan. Att träffas och ha kul tillsammans, med både gamla och nya vänner.​

Så nu kör vi! Du hänger väl med på vår första gemensamma aktivitet? En stadsrundtur i Stockholm. Rundturen leds av Rolfs kunniga guider, det enda du behöver göra är att anmäla dig och ta med din nyfikenhet på stadens olika besynnerligheter!

För om du vill lära dig mer om Stockholms historia, samtidigt som du får röra på dig och träffa nya vänner, är vår stadsrundtur perfekt! Vi tar dig med på en tur till fots i lugnt tempo längs stadens historiska gator, monument och några av dess vackraste utsiktsplatser.​

Rundturen avslutas med en fika för den som vill på ett kafé i centrala Stockholm. (Fikan bekostas på egen hand.​)

Det enda du behöver ta med dig är ett glatt humör – vi ordnar resten!

Glöm inte att anmäla dig innan den 23 april så ses vi snart!

/ Rolfs Flyg & Buss och Citypolarna.​se

PS. Bor du på en annan ort än storstäderna och gärna skulle vilja se att "Sällskapsresan" kommer till dig? Hojta till så ser vi vad vi kan hitta på tillsammans!

Tags: resa

För dig som kommer

Kommentarer

Du måste vara inloggad för att se komentarerna.
Citypolarna blev en kick-start efter separationen.
- Marco, Citypolare
Får det lov att vara en kaka?

Vi försöker äta så lite kakor som möjligt, men vill gärna lära känna dig och hoppas därför att du vill ta en fika med oss och berätta lite mer.
Vi har en obligatoriska kaka som ser till att hålla dig inloggad. Utöver det har vi bara en kaka för att se hur du hittade till oss första gången och en som berättar lite mer om hur du använder sidan. De är valfria.